Total: (608,603)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Mos pini lƫngje tƫ pemƫve nƫ vakt tƫ darkƫs

Mos pini lėngje tė pemėve nė vakt tė darkės

Shumė prindėr mendojnė gabimisht se lėngjet e gatshme (tė blera) tė pemėve janė tė shėndetshme pėr fėmijė. Por, ekspertėt thonė se fėmijėve nuk iu duhet dhėnė lėngje tė pemėve nė vakt tė darkės. Mund tiu jepni qumėsht, apo vetėm ujė, e jo edhe pije tė ėmbla. »»


Si t'i ushqejmė fėmijėt qė s'kanė oreks

Si t'i ushqejmė fėmijėt qė s'kanė oreks

23.05.2011 16:07 - Kategoria: Shendeti

Nėse fėmija juaj nuk ka oreks, e keni tė vėshtirė tė vendosni rreth ushqimit qė duhet t'i jepni ēdo vakt. Shumė nėna dhe baballarė kanė tė njėjtėn ankesė. Ēfarė duhet tė bėni pėr tė hapur oreksin e fėmijės? Nė adresėn “Ehow” paraqiten rrugėt e shtimit tė alternativave tė ushqimit tek fėmijėt pa oreks:

shumė fėmijė kanė uri kur kthehen nga shkolla pasdite. Kjo kohė mund tė jetė periudha mė e mirė e ushqyerjes dhe mė vonė nė darkė mund t'i jepni diēka tė lehtė. Kjo vlen nė rast se fėmija nuk ka ngrėnė shumė nė drekė. Por nėse ka ngrėnė mirė nė drekė, mos tentoni ta ushqeni kur tė kthehet nga shkolla. Prisni sa ta marrė uria.

nė pjatėn e fėmijės vendosni pak nga ushqimi juaj dhe pak nga ushqimi i tij i preferuar. P.sh nėse i pėlqen pula vendosini pulė dhe shtojini pak zarzavate. Tregohuni tė qartė qė nėse ha zarzavatet mund tė kalojė tek pula.

zakonisht e mbushim pjatėn mė shumė se ē'duhet. Por kjo situate ėshtė e rrezikshme pėr fėmijėt pa oreks. Vendoseni gjellėn e fėmijės nė pjata mė tė vogla dhe nė porcione tė vogla. Nė kėtė mėnyrė i jepni fund dhe luftės sė ushqyerjes.

fėmijėt ndonjėherė nuk e pėlqejnė gjellėn e shėrbyer ose nuk preferojnė tė provojnė shije tė reja. Nėse i sherbeni fėmijės njė gjellė tė re, atėherė vendosni njė ose dy pjesė nė pjatė. Por theksojani qė herėn tjetėr do t'i vendosni mė shumė nė pjatė.

lejojeni tė hajė njė tost, sanduiē apo misėr njė here nė javė. Le ta vendosė vetė nė ē'ditė dhe nė ē'vakt dėshiron ta konsumojė.
6. Thurni lojėra tė ndryshme: shumica e fėmijėve pėlqejnė shumė lojėrat. Prandaj provoni tė bėni lojėra tė pėrshtatshme me moshėn e fėmijės gjatė darkės.

StartAisa Kokiēi

2011-05-23 13:52
Burimi: Gazeta Start Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!