Total: (608,199)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Molla, shtatė efekte pėr shėndetin e njeriut

Molla, shtatė efekte pėr shėndetin e njeriut

Njė mollė nė ditė e mban mjekun larg nesh. Kjo ėshtė shprehja qė e bėn mollėn tė shihet si njė frut i shėndetshėm. Por ky nuk ėshtė thjesht njė proverb antik. Ekspertėt nutricionistė sjellin njė listė tė mrekullive tė vogla qė molla bėn kur e konsumojmė pėrditė. »»


Nuhatja dhe sėmundjet neurologjike; Temper tantrum ose zemėrim i shfrenuar

Nuhatja dhe sėmundjet neurologjike; Temper tantrum ose zemėrim i shfrenuar

26.03.2008 03:02 - Kategoria: Shendeti

Mungesa e ndjenjės sė nuhatjes, shenjė paralajmėruese e sėmundjeve neurologjike

Sipas njė studimi, humbja e ndjenjės sė tė nuhaturit  mund tė jetė njė nga shenjat e herėshme paralajmėruese pėr sėmundje tė rėnda neurologjike.

Dihet se aroma apo era pėrbėhet nga grimca molekulash shumė tė voglaqė thithen nėpėrmjet hundės dhe shkojnė nė qelizat pėrkatėse tė trurit.  Shpesh njė aroma na kujton njė kohė apo vend tė caktuar. Pra del se ndjenja e aromės ka lidhje me kujtesėn dhe kur kjo ndjenjė humbet, duket se nė qelizat e trurit ka ndodhur diēka.

Studimi i ri lė tė kuptohet se humbja e aftėsisė pėr nuhatje mund tė jetė shenjė e shtimit tė rrezikut pėr prekjen nga sėmundja e Parkinsonit, sėmundje e rėndė neurologjike. Shkencėtarėt nė shtetin Havai morrėn nė shqyrtim mė shumė se 2 mijė persona tė cilėve iu tha tė provonin erėra apo aroma tė ndryshme.

Gjatė provave, pjesmarrėsve iu dha tė nuhasnin aroma duke filluar nga limoni, gazi natyror, e sapun e iu kėrkua atyre tė identifikonin erėn pėrkatėse, pra nga cili objekt vinte.

Rezultatet treguan se personat qė nuk ishin nė gjendje tė pėrcaktonin aromat pėrkatėse kishin 5 herė mė shumė gjasa tė prekeshin mė vonė nga sėmundja e parkinsonit, nė krahasim me pjesmarrėsit e tjerė qė u treguan mė mirė pėrsa pėrket identifikimit tė  aromės.

Sipas studimit, ndjesia e nuhatjes shpesh duket se zhduket 4 vjet pėrpara shfaqjes sė shenjave tė zakonėshme tė Parkinsonit siē janė dridhjet e gjymturėve dhe vėshtirėsi nė ecje.

Studime tė mėparėshme kanė treguar se njė pakėsim i ndjenjės sė nuhatjes ndonjėherė paralajmėron edhe Alcajmerin, gjithashtu sėmundje neurologjike. Kjo i bėn shkencėtarėt tė mendojnė se dobėsimi i kėsaj ndjesie mund tė jetė shenjė paralajmėruese e vdekjes sė qelizave tė trurit qė janė pėrgjegjėse pėr nuhatjen.

Ekspertėt kėshillojnė qė njerėzit tė cilėt provojnė njė humje tė papritur e tė pashpjegueshme tė nuhatjes duhet t'a diskutojnė kėtė gjendje menjėherė me mjekun e tyre.  Rezultatet e studimit u botuan nė revistėn Analet e Neurologjisė. 

Zemėrimi i shfrenuar tek fėmijėt e vegjėl, shenjė e problemeve psikologjike

Shpesh fėmijėt shpėrthejnė nė tė qara e tė bėrtitura, apo zemėrim tė shfrenuar. Kjo gjendje quhet nė mjekėsi temper tantrum dhe mund tė jetė shenjė e njė problemi mė tė thellė psikologjik

Zemėrimi i papritur i papėrmbajtur e sjellje tė ngjashme tek fėmijėt e vegjėl shpesh i tremb e i shqetėson prindėrit.

Shkencėtarėt mendojnė se sjellje tė tilla vihen re tek mbi 75 pėrqind tė fėmijėve 3 deri 5 vjeē. Nė tė shumtėn e rasteve, zemėrimi kalon shpejt brenda 5 minutave. Por njė studim i kohėve tė fundit tregon se zgjatja e zemėrimit tek fėmija mund tė merret si shenjė se fėmija duhet tė vizitohet pėr probleme emocionale.

Mjekėt morrėn nė shqyrtim 270 fėmijė dhe panė se disa elementė tė  zakonėshme nė raste tė tilla lidheshin me depresionin ose ēėshtje tė sjelljes ose shrregullim hiperaktiv i vemendjes sė pamjaftueshme.

Tek fėmijėt me probleme psikologjike zemėrimi i shfrenuar zgjaste 25 minuta a mė shumė. Tek kėta fėmijė, kjo lloj sjelljeje pėrsėritej mė shpesh dhe me shenja dhune si goditja e njerėzve qė kishin pranė. Fėmijėt me depresion ishin mė tė prirur pėr tė dėmtuar veten si nė raste e goditjes sė murit me kokė, ose kafshimit apo pickimit tė pjesėve tė trupit tė vet.

Shpėrthime tė tilla zemėrimi tek fėmijėt zakonisht nuk pėrbėjnė shqetėsime. Por ekspertėt thonė se kur ato ndodhin nė mėnyrė tė pėrsėritur fėmija duhet vizituar  nga njė psikolog. Rezultate e kėtij studimi u botuan  nė revistėn amerikane tė pediatrisė. Studimi u krye nga shkolla mjekėsore e Universitetit Uashington.

Burimi: VOA Mjeksia

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!