Total: (608,123)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Molla, shtatė efekte pėr shėndetin e njeriut

Molla, shtatė efekte pėr shėndetin e njeriut

Njė mollė nė ditė e mban mjekun larg nesh. Kjo ėshtė shprehja qė e bėn mollėn tė shihet si njė frut i shėndetshėm. Por ky nuk ėshtė thjesht njė proverb antik. Ekspertėt nutricionistė sjellin njė listė tė mrekullive tė vogla qė molla bėn kur e konsumojmė pėrditė. »»


Vlerat ushqyese te qitros

Vlerat ushqyese te qitros

01.11.2011 00:08 - Kategoria: Shendeti

Qitro, ėshtė njė frut me origjine greke. Nė pamje tė parė ngjan me portokallin, por ka njė shije mė tė athėt se agrumi tjetėr i ngjashėm.

Aktualisht ky frut ėshtė i pėrhapur edhe nė vendin tonė dhe pak kujt mund ti ketė shkuar nė mendje se sa vlera kuruese ai ka. Mjekėsia popullore tregon se ky lloj fruti, qė piqet plotėsisht gjatė stinės sė vjeshtės, ndihmon veēanėrisht nė tretjen e ushqimit.

Gjithashtu, qitro pakėson rrjedhjen e gjakut nga mishi i dhėmbėve, si dhe shėron ftohjen dhe bėn tė mundur stabilizimin e kolesterolit. Ky frutė rekomandohet tė pėrdoret nga personat qė kanė mangėsi me sheqerin, pasi ndikon nė rritjen e nivelit tė tij nė organizėm.

Ndėrsa pėr tė gjithė ata persona tė cilėt kanė vėshtirėsi nė tretjen e ushqimit, rekomandohet tė pėrdoret kėshilla qė vijon. Merren 100 grame rrėnje qitro zihen ne 500 ml ujė derisa tė avullohet gjysma e tij. Lėngu i pėrfituar, pasi filtrohet, pėrzihet me njė sasi tė barabarte verė tė kuqe tė vjetėr.

Nga ky lėng kėshillohet tė merren njė deri nė dy gota nė dite. Edhe pse nė shije jo fort e ėmbėl, qitro iu rekomandohet edhe personave qė e kanė nivelin e sheqerit tė ulet. Pasi nė pėrbėrjen e tij, fruta ka shumė glukoze.

Burimi: Keshilla Ushqimi

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!