Total: (608,123)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Molla, shtatė efekte pėr shėndetin e njeriut

Molla, shtatė efekte pėr shėndetin e njeriut

Njė mollė nė ditė e mban mjekun larg nesh. Kjo ėshtė shprehja qė e bėn mollėn tė shihet si njė frut i shėndetshėm. Por ky nuk ėshtė thjesht njė proverb antik. Ekspertėt nutricionistė sjellin njė listė tė mrekullive tė vogla qė molla bėn kur e konsumojmė pėrditė. »»


Dieta Dukan

Dieta Dukan

10.07.2012 18:08 - Kategoria: Shendeti

Dieta Dukan

Ēfarė  konsumohet  dhe rezultatet befasuese

Dieta Dukan ėshtė njė prej dietave mė tė famshme nė Francė. Ajo ėshtė njė dietė e pasur nė proteina e cila mban firmėn e dietologut francez, Pierre Dukan. Edhe pse Dukan ka rreth 30 vjet qė e promovon dietėn e tij, popullariteti i saj ėshtė rritur sidomos gjatė dekadės sė fundit.

Libri i tij "The Dukan Diet" ėshtė njė prej librave bestseller nė Francė dhe me rreth 10 milion kopje tė shitura nė botė. Ky libėr ėshtė pėrkthyer nė 14 gjuhė dhe publikuar nė 32 vende tė botės.

Pak histori   

Mė 1975-ėn, Pierre Dukan ishte njė praktikant i thjeshtė nė Paris i cili u pėrball me njė ēėshtje obeziteti. Nė atė kohė, tė qenit mbipeshė apo obeziteti trajtohej duke ulur kaloritė dhe duke konsumuar sasira tė vogla ushqimi. Dukan mendoi pėr njė dietė alternative, e cila do i krijonte mundėsinė personave qė do e praktikonin qė tė mos i rifitonin kilet e humbura edhe pas pėrfundimit tė dietės.

Ai krijoji njė regjim tė tė ushqyeri tė ndarė nė katėr faza, ku gjėja mė e rėndėsishme ishte qendrueshmėria gjatė gjithė dietės. Pas rreth 20 vite eksperimentesh Pierre Dukan publikoi librin e tij nė vitin 2000.

Karakteristikat e dietės

Dieta ėshtė e pėrbėrė me rreth 100 produkte ushqimore tė ndryshme dhe ėshtė e ndarė nė katėr faza qė janė: sulmi, ndjesia e tė pėrzierit, konsolidimi dhe stabiliteti.

Gjatė fazės sė sulmit duhet tė humben rreth 2 deri nė 3 kilogram pėr njė periudhė kohore rreth 5 ditėsh. Gjatė kėsaj faze ushqimi nuk duhet tė kalojė sasinė prej 72 proteinash.

Gjatė fazės sė dytė, duhet tė humben rreth 1-2 kg/javė. Gjatė kėsaj faze lejohet konsumimi i 28 perimeve tė ndryshme.

Gjatė fazės sė konsolidimit mėshohet fakti qė kėto kile tė humbura gjatė periudhės sė dietės nuk duhet tė rimerren pas pėrfundimit tė saj. Kjo ėshtė arsyeja se pėrse gjatė kėsaj faze rifuten produkte tė tilla si frutat, djathi, buka.

Nė pėrfundim, gjatė fazės sė stabilitetit, ėshtė thelbėsore qė tė konsumohet ēfarėdo qė tė keni dėshirė por duke iu pėrmbajtur disa rregullave kyēe.
Kjo dietė ka bėrė dhe po bėn pėr vetė njė numėr tė konsiderueshėm grash tė cilat ose shtyhen nga fakti qė ėshtė njė dietė franceze dhe e bazuar nė proteina ose nga fakti qė ėshtė pėrdorur edhe nga shumė femra tė televizionit dhe ka dhėnė rezultate mbresėlėnėse.

Persona tė famshėm qė e kanė pėrdorur

Rezultati? Befasues

Njė prej personave nė tė cilin rezultatet e kėsaj diete janė mjaft tė dukshme ėshtė edhe princesha e Anglisė, Kate Middleton. Qė nė momentin kur u hap lajmi se si ajo ashtu edhe princesha Diana kishin pėrdorur "Dietėn Dukan", ka qenė tė shumta femrat tė cilat kėrkonin tė dinin mė shumė nė lidhje me kėtė dietė dhe pse jo ta provonin.

Nuk mund tė harrojmė pa pėrmendur edhe yjet e kinematografisė si Penelope Cruz, e cila e zgjodhi pėr tu dobėsuar pas periudhės sė shtatėzėnisė, deri te Jennifer Lopez dhe Britney Spears, megjithėse tek kjo e funidt nuk ka dhėnė rezultatet e dėshiruara sepse nė tė ka ndėrhyrė alkooli.

Ushqimet qė konsumohen  

Midis pėrbėrėsve ushqimorė qė janė tė shumtė mund tė pėrmendim: mish, peshk, fruta deti, proshuta, mish gjeli, pule etj. Gjatė periudhės sė dietės, duhet tė konsumohet rreth 1 litėr e gjysme ujė dhe janė tė lejueshme edhe pije tė tjera si kafeja apo ēaji me shije tė ndryshme.

Njė prej rregullave kryesore ėshtė konsumimi i ushqimit nė orare tė caktura dhe midis vakteve kryesore tė konsumohet ndonjė frut apo edhe kos i thjeshtė apo me fruta tė ndryshme.

Por gjithmonė duhet tė tregohoheni tė kujdesshėm pėrpara se tė filloni njė dietė sepse ashtu siē mund tė reagojė njė dietė e caktuar te

Burimi: Shqip Dieta

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!