Total: (576,635)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Kafe dhe gjalpė, njė mėnyrė pėr tė rėnė nė peshė

Kafe dhe gjalpė, njė mėnyrė pėr tė rėnė nė peshė

Tashmė ėshtė pėrhapur masivisht njė mėnyrė e re e konsumit tė kafesė nė SHBA dhe mund tė konsiderohet si mė e ēuditshmja: kafe me gjalpė.Kėta pėrbėrės, pėrzihen pėrreth 20 sekonda dhe pija me 450 kalori ėshtė gati. Shumė nga konsumatorėt e kėsaj kafeje e pėrdorin atė pėr tė zėvendėsuar njė vakt. »»


Dhimbja e stomakut

Dhimbja e stomakut

13.10.2012 12:04 - Kategoria: Shendeti

Njė zgjerim ose varg zgjerimesh nė pjesėn pararendėse tė kanalit ushqyes, nė tė cilin bluhet ushqimi. Sipas ekspertėve kjo ėshtė pamja qė ka stomaku gjatė keqfunksionimit tė tij.

Ēdo 24 orė krijohen gjashtė deri shtatė litra lėngje nė kanalin midis stomakut dhe zorrės nga gjėndrat e pėshtymės, stomaku, pankreasi, tėmthi dhe zorra e hollė.

Megjithėse njerėzit mė tė shėndoshė priren tė kenė oreks mė tė madh, madhėsia e stomakut (dhe jo madhėsia e trupit) duket se ndikon ndjenjėn e ngopjes gjatė dhe pas ngrėnies.

Efektet stimulatore tė nikotinės sjellin mbiprodhim tė acidit tė stomakut, duke kultivuar kėshtu njė terren pėr ulcera peptike. Inflamacioni i stomakut - gastriti - dhe ulcerat peptike janė mė tė pėrhapura nė alkoolikėt. Alkooli i marrė me aspirinėn ose analgjezikė tė ngjashėm rrit rrezikun pėr gjakrrjedhje nga stomaku, veēanėrisht nė njerėzit me ulcera tė stomakut.

Cfarė ėshtė ulēera nė stomak

Ulcera ėshtė njė lloj plage e lokalizuar nė stomak (ulcera gastrike) ose nė duoden (fillimi i zorrės sė trashė). Kėto dy lloj ulcerash karakterizohen nga prekja e faqes sė stomakut dhe tė duodenit. Kjo "gropė" fillestare, mė pas zgjerohet nga inflamacioni i cili shpesh ėshtė i dhimbshėm.

Nė formėn klasike (30% e rasteve) pikasim njė dhimbje qė i ngjan djegjes nė bark, e cila e rrezaton kėtė dhimbje edhe anash apo nė kurriz. Dhimbja ka ritmin e vakteve tė ngrėnies dhe shfaqet njė ēerek ore pas ngrenies. Pra, pacienti vuan pas ēdo ngrenie dhe dhimbja zgjat 2-3 javė dhe mė pas zhduket pas disa javėsh apo muajsh.

Burimi: Keshilla Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!