Total: (607,972)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Nė hije rrezet ultravjollcė (UV) reduktohen deri 50 % e tyre. Pėrdorimi i veshjeve prej pambuku lejon kalimin nė trupin tonė vetėm 10 % tė rrezeveultravjollcė. Nė ujė kalojnė rreth 95 % e rrezeve ultravjollcė. Nė borė rrezet UV pasqyrohen deri nė 80%. »»


Shenjat e alergjisė qė krijon nikeli nė lėkurė

Shenjat e alergjisė qė krijon nikeli nė lėkurė

07.11.2012 18:18 - Kategoria: Shendeti

– Alergjia mė e pėrhapur nė vendet e industrializuara ėshtė ajo e kontaktit nė lėkurė me metalin e nikelit. Ajo prek rreth 10 % tė popullsisė dhe specifikisht 25 % tė grave. Kur lėkura krijon kontakt me ndonjė nga kėto substanca nikeli , ajo irritohet dhe fillon tė reagojė ndaj tyre.

Nikeli nuk pėrthithet lehtė nga sistemi imunitar dhe menjėherė krijon reaksion lokal si psh egzema lokale, skuqje, kruarje. Nė kėto raste flasim pėr alergji sistematike ndaj nikelit.

Nėse keni kruarje apo reksion ndaj njė palė vathėsh qė kanė pėrmbajtje nikeli duhet medoemos tė hiqen nga kontakti me lėkurėn.

E rėndėsishme ėshtė gjithashtu qė pėr njė farė kohe tė eleminohen edhe ushqimet tė cilat kanė pėrmbajtje nikeli si psh perime tė ndryshme tė ruajtura ose tė gatuara nė enė prej nikeli.

Nė rast se vėrtetojmė se kemi alergji sistematike ndaj nikelit, arma mė e mirė ėshtė parandalimi, pra shmangia e kontaktit me objekte qė pėrmbajnė metal si psh kopsa, ora, bizhuteri tė ndryshme.

Nė rast se zbuloni qė keni alergji sistematike ndaj metaleve dhe doni ta shėroni atė, atėherė ėshtė e domosdoshme tė niset njė trajtim qė duhet tė zgjasė rreth njė vit. Ai konsiston nė administrimin e dozave tė vogla tė nikelit 3 herė nė javė dhe pas 3-4 muajsh fillojmė ngrėnien e atyre ushqimeve qė pėrmabjnė doza tė vogla nikeli si kafe, mollė, karrotė, patate, verė e kuqe. Pastaj nėse shohim qė nuk kemi ndonjė problem marrim ushqime me doza mė tė mėdha tė pėrmbajtjes sė nikelit si lajthi, arra, gjalp, kakao etj.

(ad.ti)

Burimi: Shqiptarja Shendetesi

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!