Total: (598,105)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Lƫngu i trangullit i mirƫ pƫr dhƫmbƫt

Lėngu i trangullit i mirė pėr dhėmbėt

Lėngu i trangullit ėshtė njė nga lėngjet mė natyrale dhe tė shėndetshme. Pėmbajtja e tyre ndikon nė rritjen e flokėve dhe shtresimin e thonjve. »»


Ushqime tė ndryshme pėr ēdo pjesė tė trupit

Ushqime tė ndryshme pėr ēdo pjesė tė trupit

24.01.2013 12:53 - Kategoria: Shendeti

Gjatė stinės sė dimrit trupi mund tė shfaqė probleme tė ndryshme, buzėt iu thahen dhe fillojnė t'u pėlcasin ngadalė, ndieni lodhje dhe dhimbje nė kyēe? Shkak mund tė jetė mungesa e materieve tė rėndėsishme ushqyese, tė cilat mund t'i kompensoni me vaktin e e radhės. Ēfarė duhet tė hani pėr shėndetin e kockave, flokėve, zemrės ose trurit?Nėse i hani vezėt mos e hidhni tė verdhėn e tyre. Sepse pėrmban antioksidantėt luteinė dhe zeaksantinė, dhe karotenoidet qė luftojnė kundėr kataraktit, si dhe degjenerimit makular, shkakut kryesor tė verbėrimit. Dhe mos u shqetėsoni, nė Universitetin Massachusetts kanė konkluduar qė nėse mesatarisht hani njė tė verdhė tė vezės nė ditė, niveli i kolesterinės nuk do tė rritet.
Dhe zgjidhni ushqimin e pasur me beta-karoten, i cili pėrmban shtresėn mbrojtėse e cila mbulon kornean.

Peshku i kaltėr nga detet e ftohta ėshtė burim i madh i acideve yndyrore omega-3 DHA dhe EPA, tė cilat mund tė pėrmirėsojnė funksionet e trurit dhe tė lehtėsojnė depresionin, tha dr. Elizabeth Somer, autore e librit, "Age-Proof Your Body". Acidet yndyrore Omega-3 parandalojnė inflamacionet nė tru dhe rregullojnė neurotransmetuesit. Edhe lakra e gjelbėr ėshtė shumė e dobishme. Studimi i publikuar nė revistėn "Neurology" tregon qė tė paktėn dy vakte perimesh nė ditė - veēanėrisht perimet me gjethe tė gjelbra, si lakra, ngadalėsojnė rėnien kognitve pėr 40 pėr qind.

Farat e lulediellit janė ushqim pėr ata qė i prek alergjia nga bari, sepse pėrmbajnė vitaminė E. Hulumtuesit mendojnė qė qetėson pjesėt e sistemit tė imunitetit tė cilat janė tė pėrfshira nė reaksione alergjike.

Shpargu kėtu ėshtė shumė i dobishėm. Hulumtuesit italianė kanė zbuluar qė vitamina B, respektivisht acidi folik redukton homocisteinėn, aminoacidin pėr tė cilin besohet qė ēon deri te inflamacionet, ēka mund tė rrisė rrezikun nga sėmundjet e zemrės. Pėrveē kėsaj, shpargu ofron edhe sasi solide tė folateve dhe materie ushqyese tjera tė dobishme pėr zemrėn, si kaliumi. Pini edhe lėngun e zi tė rrushit. Sipas tė dhėnave qė vijnė nga Universiteti Glasgoė, lėngut i zi i rrushit ėshtė i pasur me fenole, antioksidantėt e fortė qė "gėlltisin" radikalet e lira tė dėmshme pėr zemėr.

Hani kumbulla tė thata. Janė tė pasura me fibra dhe sistemi tretės punon si makinė e kurdisur mirė. Ato mund tė reduktojnė edhe irritimin e stomakut. Studimi i publikuar nė revistėn "American Journal of Clinical Nutrition: ka treguar qė nė mesin e 74.000 femrave tė anketuara ato qė kishin ngrėnė mė sė shumti fibra kanė pasur 49 pėr qind shanse mė tė vogla pėr t'u trashur. Gjithsesi, pėr tretjen janė shumė tė rėndėsishėm probiotikėt, respektivisht ushqimi i fermentuar.

Djathi i freskėt ėshtė i pasur me aminoacide tė cilat u nevojiten muskujve pėr rritje. Proteinat nga hirra janė "virtuoze" kur ėshtė nė pyetje ndihma pėr ndėrtimin e trupit. Gjiza ėshtė nė veēanti e mirė sepse prodhohet nga hirra.
Hani mė shpesh nga pak ēokollatė tė ithėt sepse ėshtė e pasur me magnez, dhe ka rėndėsi vitale pėr shėndetin e eshtrave. Magnezi krijon rrjetin e kristaltė i cili ua jep strukturėn eshtrave. Prandaj nuk ēudit qė konsumimi i magnezit ėshtė i lidhur me dendėsinė mė tė madhe minerale tė eshtrave. Kėnaquni edhe me ushqimin e pasur me kalcium.(ad.ti)

Burimi: Shqiptarja Shendetesi

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!