Total: (596,976)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Ja pse ƫshtƫ i mirƫ lƫngu nga majdanozi dhe limoni

Ja pse ėshtė i mirė lėngu nga majdanozi dhe limoni

Nėse dėshironi tė humbni nė peshė shpejt, mjafton qė kėtė lėng ta pini pesė herė nė ditė dhe do tė dobėsoheni Pėrbėrėsit: 60 gr majdanoz 1 limon 2 deri 3 dcl ujė Pėrgatitja: Imtėsojeni majdanozin dhe e shtrydhni lėngun e limonit. »»


Vaji i kėrpit, pastruesi mė i mirė i organizmit

Vaji i kėrpit, pastruesi mė i mirė i organizmit

04.04.2013 00:55 - Kategoria: Shendeti

description

Qysh nga kohėrat e lashta dihet pėr efektet shėruese tė vajit tė lirit, ullirit dhe ricinit, por kohėve tė fundit gjithnjė e mė shumė po pėrmenden trajtimet luksoze nė tė cilat pėrdoret vaji i kėrpit (kanabisit). Shumė njerėz e lidhin kėtė bimė me efekte intoksikuese, e jo me efekte shėruese. Por, pas studimeve tė shumta tė farave tė saj, ka ardhur deri te njė pėrdorim i madh i vajit tė asaj bime pėr qėllime ushqyese dhe kozmetike. Farat e kėrpit janė shumė tė pasura me acide esenciale yndyrore, proteina, karotinė, antioksidues dhe minerale tė shumta, duke pėrfshirė kalciumin, magnezin dhe zinkun. Mu pėr shkak tė tyre, vaji i kėrpit e ka marrė epitetin e pastruesit mė tė mirė tė organizmit. Ai e mėnjanon ujin e tepėrt nga organizmi, ndihmon nė rregullimin e peshės trupore dhe ka efekt shėrues nė lėkurė, flokė dhe thonj. Edhe pse bima e kėrpit ėshtė e ndaluar, vaji i saj mund tė gjendet nė disa barnatore dhe ėshtė legal. Nėse dėshironi qė tė mbeteni nė formė ose tė forconi flokėt dhe thonjtė, mjafton njė lugė e vogėl me vaj kėrpi nė ditė - qoftė duke e pėrdorur nė sallatė ose ushqime tė tjera ose duke e pirė atė.

Burimi: Kosova SOT Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!