Total: (608,123)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Molla, shtatė efekte pėr shėndetin e njeriut

Molla, shtatė efekte pėr shėndetin e njeriut

Njė mollė nė ditė e mban mjekun larg nesh. Kjo ėshtė shprehja qė e bėn mollėn tė shihet si njė frut i shėndetshėm. Por ky nuk ėshtė thjesht njė proverb antik. Ekspertėt nutricionistė sjellin njė listė tė mrekullive tė vogla qė molla bėn kur e konsumojmė pėrditė. »»


Infeksioni i stafilokokut, mė i rrezikshėm sesa mendohej

Infeksioni i stafilokokut, mė i rrezikshėm sesa mendohej

18.10.2007 03:20 - Kategoria: Shendeti

Sipas njė studimi tė ri, njė infeksion i shkaktuar nga bakteria e stafilokokut qė ėshtė rezistent ndaj ilaēeve po pėrhapet sė tepėrmi pėrmes spitalit, apo vizitave tė tjera shėndetėsore dhe nė disa raste ka shkaktuar vdekjen e pacientit brenda disa ditėsh, apo orėsh. Ky infeksion i veēantė stafilokoku njihet si “MURSA”. Studimi ka shqyrtuar vetėm raste tė infeksionit nė Shtetet e Bashkuara, por mjekėt thonė se ai pėrbėn po ashtu problem pėr vendet nė zhvillim, ku infeksioni shpeshherė nuk disagostikohet siē duhet dhe ėshtė mė e vėshtirė tė kurohet.

Bakteria e stafilokokut zakonisht jeton nė lėkurėn e njeriut. Por ky mikrob mund tė hyjė nėn lėkurė pėrmes tė ēarave, ose nėpėrmjet inxheksioneve intravenale. Shumė infeksione tė shkaktuara nga stafilokoku nuk janė serioze, por MURSA, apo stafilokoku rezistent ndaj meticilinės, mund tė jetė me pasoja fatale.

Doktoresha Susan Ray ėshtė njė nga studjueset amerikane, qė u mor me studimin e rasteve tė infeksioneve tė stafilokokut, tė cilat janė rezistente ndaj ilaēeve dhe sa shpesh ndodhin ato. "Mikrobi i stafilokokut hyn nė gjak dhe pėr kėtė arsye, ai mund tė shkaktojė sėmundje tė rėnda tek njerėzit'. Doktor Ray dhe studjues tė tjerė, punuan me Qendrėn pėr Kontrolin e Sėmundjeve, CDC, pėr tė zbuluar se sa shpesh ndodhin kėto infeksione nė Shtetet e Bashkuara.

Doktoresha Monina Klevins thotė se kėto infeksione janė tepėr tė zakonshme. "Ka patur mbi 94 mijė infeksione dhe rreth 18 mijė e 650 vdekje vetėm brenda vitit 2005. Ky ėshtė dy-fishi i rasteve tė infeksionit qė priteshin nga studjuesit. Nė tė shkuarėn, ne kemi pėrdorur tė dhėnat qė janė regjistruar gjatė lejes pėr daljen nga spitali tė pacientėve, pėr tė vlerėsuar numrin e infeksioneve". Ekspertėt e shėndetėsisė vlerėsojnė, se nė Shtetet e Bashkuara ēdo 30 minuta vdes njė person pėr shkak tė infeksionit nga stafilokoku.

Nė studimin e Qendrės pėr Kontrollin e Sėmundjeve, studjuesit zbuluan se diēka tjetėr ishte shqetėsuese. "Studimi i tė dhėnave arriti nė pėrfundimin se shumica e kėtyre infeksioneve lidheshin me procesin e kujdesit shėndetėsor tė pacientėve", -thotė doktoresha Klevens.

Burimi: VOA Mjeksia

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!