Total: (598,403)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Endri Thanasaj, “Fizioterapia, evoluimi nė shėrbimin privat dhe mangėsitė nė publik”

Endri Thanasaj, "Fizioterapia, evoluimi nė shėrbimin privat dhe mangėsitė nė publik"

60 pacientė drejtohen ēdo ditė nė dyert e shėrbimit tė Fizioterapisė pranė Qendrės Universitare Spitalore "Nėnė Tereza". »»


Bajga e lopės mbron nga alergjitė

Bajga e lopės mbron nga alergjitė

22.02.2009 09:00 - Kategoria: Shendeti

Dihet se ndyrėsirat kanė efekt tė mirė nė parandalimin e alergjive. Por, tash ėshtė bėrė e ditur se bajga e lopės ėshtė veēanėrisht efektive nė kėtė drejtim, meqė pėrmban dy baktere, tė cilat janė treguar efikase edhe nė mbrojtje kundėr astmės.
Gjatė njė studimi gjithėpėrfshirės, shkencėtarėt kanė analizuar dhe pėrcjellė gjendjen shėndetėsore tė fėmijėve qė rriten nė fermat e lopėve nė pjesė tė Gjermanisė, Austrisė dhe Zvicrės. Me atė rast ėshtė zbuluar se fėmijėt, qė pėr ēdo ditė vijnė nė kontakt me kėto dy baktere qė gjenden nė bajga dhe nė qumėshtin e papėrpunuar, kanė njė shkallė mė tė ultė tė sėmurjes nga alergjitė.
Vetėm nė Gjermani, nė vit sėmuren rreth 16-20 milionė njerėz nga alergjitė, ku vetėm shėrimi i alergjive nė polen, kushton 240 milionė euro nė vit. Shkencėtarėt thonė se duhet tė pritet, tė paktėn, 15 vjet para se tė prodhohet njė vaksinė kundėr alergjisė, e bazuar nė kėto dy baktere.
Burimi: Kosova SOT Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!