Total: (607,897)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Ja ēfarė duhet tė dimė pėr rrezet ultravjollcė

Nė hije rrezet ultravjollcė (UV) reduktohen deri 50 % e tyre. Pėrdorimi i veshjeve prej pambuku lejon kalimin nė trupin tonė vetėm 10 % tė rrezeveultravjollcė. Nė ujė kalojnė rreth 95 % e rrezeve ultravjollcė. Nė borė rrezet UV pasqyrohen deri nė 80%. »»


Kanceri i pankreasit, i lidhur me grupin e gjakut

Kanceri i pankreasit, i lidhur me grupin e gjakut

25.03.2009 08:35 - Kategoria: Shendeti

Studimi mė i ri i ekspertėve amerikanė tregon se forma mė vdekjeprurėse e kancerit, qė pėrfshinė pankreasin, ėshtė e lidhur me grupin e gjakut. Kėto zbulime mund t'u ndihmojnė tė sėmurėve, por edhe mund tė pengojnė kėtė sėmundje nė tė ardhmen. Mė tė rrezikuarit janė personat qė kanė grupin e gjakut B, ku tek ta rreziku nga sėmundja nga kanceri i pankreasit ėshtė 71 pėr qind. Pas tyre vjen grupi AB, me rrezik prej 51 pėr qind, dhe nė fund grupi A, tek tė cilėt rreziku ėshtė 32 pėr qind. Ėshtė interesante se personat qė e kanė grupin e gjakut 0, e kanė rrezikun mė tė vogėl nga sėmurje nga kanceri i pankreasit. Studimi bazohet nė mostrėn prej 107.503 meshkujve dhe femrave, gjendja shėndetėsore e tė cilėve ėshtė pėrcjellė nga vitet e 70-ta dhe 80-ta tė shekullit tė kaluar. “Janė shumė pak faktorė tė njohur qė ndikojnė nė zhvillimin e kancerit tė pankreasit. Ky studim tregon se ėshtė grupi i gjakut, tė cilin e pėrcakton gjeni nė kromozomin e nėntė, qė lidhet me rrezikun e zhvillimit tė sėmundjes”, ka deklaruar Brajan Volpin nga instituti “Dana-Farber Cancer”, nė Boston. “Kjo mund tė tregojė nė atė se ky gjen e definon grupin e gjakut, apo ai gjeni nė kromozomin e nėntė fqinj, ēka ėshtė shumė e rėndėsishme se mund tė paraqes rrezikun trashėgues pėr zhvillimin e kancerit tė pankreasit”, ka shtuar ai. Sipas tė dhėnave tė shoqatės amerikane “Cancer Society”, sėmundja shpesh pėrhapet nė qetėsi dhe ėshtė vėshtirė tė vėrehet para se mos pėrparoj aq shumė, sa mė as intervenimi kirurgjik nuk mund tė ndihmojė.
Burimi: Kosova SOT Shendeti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!