Total: (607,358)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
tahiri-opinion

Saimir Tahiri: Ibrahim Basha u vra nga dora e pushtetit qė pėr vite tė tėra denigroi nė Lazarat

TIRANĖ-Ministri i Brendshme, Saimir Tahiri ishte i ftuar nė emisionin Opinion, ku ka folur pėr njė sėrė ēėshtjes tė rėndėsishme. »»


PS gati ndryshimet ne Kodin Penal per dhunen ne familje

PS gati ndryshimet ne Kodin Penal per dhunen ne familje

28.12.2007 16:39 - Kategoria: Shqiperia

Kjo mase e PS-se eshte marre ne kuader te ngjarjeve me te fundit te ndodhura ne familjen shqiptare. Sipas Manjanit viti 2007 shėnoi shume viktima tė dhunės nė familje. 

PS ka pergatirur ndryshimet ne Kodin Penal per ndeshkimin e dhunes ne familje. Deklarata u be nga Kryetari i Komisionit te Ligjeve ne Asamblene Kombetare te PS-se. Kjo mase e PS-se eshte marre ne kuader te ngjarjeve me te fundit te ndodhura ne familjen shqiptare. Sipas Manjanit viti 2007 shėnoi njė numėr tė madh viktimash tė dhunės nė familje. ”Kronikat e lajmeve kanė qenė tė tej mbushura me kronika agresorėsh dhe viktimash brenda familjeve shqiptare mė shumė sesa asnjėherė tjetėr”. Sipas Manjanit, keqeverisja ka ndikuar ne menyre te drejtperdrejte ne shtimin e rasteve te dhunes ne familje ne te gjitha format e saj, duke filluar nga kanosjet e deri te vrasjet. ”Shenja mė e dukshme e keq qeverisjes ėshtė fakti se pėr asnjė ditė tė vetme dhe pėr asnjė rast tė vetėm qeveria nuk zbatoi ligjin nr 9669, datė 18.12.2006, ”Pėr Masa Ndaj Dhunės Nė Familje”. Sot pas njė viti nga miratimi i kėtij ligji shteti nuk ėshtė nė gjendje as tė ndėshkojė e as tė parandalojė dhunėn brenda familjeve shqiptare”, tha Manjani.
Ne kuader te masave te marra per kete ceshtje PS nėpėrmjet grupit tė saj Kuvendor do tė depozitojė nė seancėn e parė kuvendore tė vitit tė ardhshėm, nismėn e saj ligjvėnėse pėr disa shtesa e ndryshime nė Kodin Penal tė Republikės.
Sipas Manjanit me kėto ndryshime PS synon tė pėrmirėsojė bazėn ligjore nė vend tė paktėn pėr tė ndalė kėtė dhunė makabre. ”Kjo nismė e partive tė majta ėshtė vetėm hapi i parė nė drejtim tė parandalimit dhe tė ndėshkimit tė dhunės nė familje. Ne shpresojmė dhe besojmė se edhe partitė e tjera Parlamentare do ti bashkėngjiten kėsaj nisme tė opozitės”., tha Manjani ne konfrencen per shtyp.

(D.B)


Burimi: Balkanweb Shqiperia

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!