Total: (608,199)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
image

Asgjėsohen 656 rrėnjė kanabis nė Tiranė

Policia e Tiranės asgjėsoi tė hėnėn 656 rrėnjė kanabis sativa, tė gjetura nė 3 parcela tė vogla, nė njė zonė tė thellė nė Bėrzhitė. Policia ka identifikuar shtetasin me inicialet G.S. si personin e dyshuar tė kultivimit tė bimėve narkotike. »»


Dosja Tropoja, Muharrem Haklaj e 13 vete te familjes azil politik ne Suedi

Dosja Tropoja, Muharrem Haklaj e 13 vete te familjes azil politik ne Suedi

17.01.2008 15:02 - Kategoria: Shqiperia

Ekzekutimet e shumė pjesėtarėve tė familjes si dhe akuzat e shumta, janė konsideruar si arsye madhore qė pjesėtarėve tė mbetur gjallė tė kėsaj familje t'u sigurohej jeta. 

Gjithė familja Haklaj fiton azil politik nė Suedi. Pas miratimit tė azilit pėr Hamdi Haklajn, drejtėsisė suedeze ka pranuar dhe kėrkesėn e familjarėve tjerė tė tij. Prindrit, fėmijėt, nipėr e mbesa, plot 13 vetė, janė pjestarėt e familjes Haklaj qė fitojnė tė drejtėn e qėndrimit nė Suedi, vetėm pak ditė pasi kkjo e drejtė i ėshtė dhėnė dhe djalit tė madh tė familjes, Hamdiut.
Arrestimi i Hamdiut nė Goteborg, pas shumė vitesh nė kėrkim ishte njė ogur i mirė pėr kėtė familje. Pėrveē plakut tė Haklajve, Muharremit, statusin e azilantit e ka fituar gruaja e tij, Fatimja, e cila ka mbajtur njė barrė tė rėndė mbi supe pėr tėrė kėto vite, duke rritur jetimėt, fėmijėt e vegjėl tė djemve tė vrarė. Fati ka qenė dhe nė anėn e familjes sė Hamdiut, djalit tė madh tė Muharrem Haklajt. Drejtėsia suedeze ka firmosur statusin e azilit, pėr bashkėshorten e tij, Mira, tre vajzat dhe tre djemtė. Kėtė status e ka fituar dhe bashkėshortja e Ylli Haklajt, djalit tė vogėl tė Muharrem Haklajt, i vrarė me 3 dhjetor 2000, jashtė rrethimit tė fortifikuar tė kullės sė Haklajve nė Kėrnajė tė Tropojės, si dhe tre fėmijėt e saj tė vegjėl. Emri i Fatmira Haklajt, vajzės sė Fatmir Haklajt, i cili u ekzekutua me 4 nėntor 1999, 50 metra pranė kullės sė Mulosmanėve, nė fshatin Bujan, i shtohet listės sė gjatė tė pjesėtarėve tė familjes, tė cilėve u ėshtė miratuar azili. Aishe Haklaj (Basha), vajza e madhe e Muharrem Haklajt, e vetmja pjesėtare e kėsaj familje, e cila nuk ėshtė implikuar nė ngjarjet e shumta kriminale tė Tropojės, pohon se mė nė fund tė afėrmit e saj gjetėn pak drejtėsi.
Statusi
Rruga e pjesėtarėve tė familjes Haklaj pėr tė mbėrritur nė Suedi, ku kanė fituar dhe statusin e azilantit, ka qenė e gjatė. Vrasjet e tė afėrmve tė tyre, tė fėmijėve, vėllezėrve, apo baballarėve, si dhe rrafshimi i kullės nė Kėrrnajė, tė ngjante mė shumė me njė mallkim sesa njė hakmarrje. Por, duket se mė nė fund, njė dritė shprese u ndez, tė paktėn pėr fėmijėt e vegjėl, tė cilėt nuk kanė asnjė faj pėr tragjedinė qė pėrgjaki Tropojėn dhe nuk kanė pėrse tė vuajnė pėr mėkatet e prindėrve tė tyre. Drejtėsia Suedeze ka miratuar mė nė fund kėrkesėn e 14 pjesėtarėve tė familjes Haklaj (bashkė me Hamdiun), duke u njohur statusin e azilit. Duket se pėr tė marrė njė vendim tė tillė, drejtėsia suedeze ėshtė bindur vetėm duke parė tė kaluarėn e hidhur tė familjes tropojane. Ekzekutimet e shumė pjesėtarėve tė familjes, mllefi i hasmėve i derdhur ndaj tyre, si dhe akuzat e shumta, janė konsideruar si arsye madhore qė pjesėtarėve tė mbetur gjallė tė kėsaj familje t”u sigurohej jeta. Nė fakt, njohja e statusit tė azilantit pėr pjesėtarėt e familjes Haklaj nga drejtėsia suedeze, ėshtė njė mbrojtje e fortė pėr ta, pasi hasmėt e tyre nuk do ta kenė dhe aq tė lehtė pėr t”i arritur, nėse tentojnė sėrish tė hakmerren. Duhet theksuar se e vetmja nga pjesėtarėt e kėsaj familje qė nuk ka bėrė kėrkesė pėr azil, ėshtė Zylfie Haklaj, vajza e vogėl e Muharrem Haklajt. Zylfia akuzohet pėr vrasjen e dyfishtė tė 2 prillit 2002 nė qendėr tė qytetit tė Bajram Currit, ku viktima mbetėn Rasim Lumneshi dhe Ilir Gosturani. E akuzuara ėshtė shpallur nė kėrkim ndėrkombėtar dhe vendndodhja e saj, pavarėsisht kėrkimeve tė shumta, nuk dihet.Klodiana Lala

Burimi: Balkanweb Shqiperia

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

andrea
andrea
23.01.2009 04:11

po pse familja aklaj u zhduk e pse qeveria nuk i majti ata tju falte gjakun dhe te jetonin si gjith te tjeret ...sali berisha i ka prej i vendi dh ai duhet te veje regulla me keto kanunet


Besa
Besa
30.06.2009 11:21

Per fat te keq ishin nje familje banditash e kriminelesh qe erdhen ne fuqi me miratimin e qeverise socialiste ne pushtet. Vrisnin njerez shum hapur dhe po ashtu u vrane edhe vete. Cka me fale gjakun atyre kur dilnin ne pazar dhe me nje bresheri me kallash i rrezonin 30 vete per toke. Shum djem te rinj jane vrare ne Tropoje dhe shumica e rasteve pothuajse per asgje.


Doni
Doni
09.02.2010 08:42

ca me ju fal gjakun atyne atyne duhet me ja u shkerdhy *** e me ja u zhduk rracen krejt.po ka me ju ardh dita edhe atyne


Doni
Doni
09.02.2010 08:43

ca me ju fal gjakun atyne atyne duhet me ja u shkerdhy *** e me ja u zhduk rracen krejt.po ka me ju ardh dita edhe atyne
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!