Total: (607,973)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
2F6AA249-A583-4471-AF35-8AA4DBED53D4_w268_r1

Bushati: Vizita e Merkel historike

TIRANE-Ministri i Jashtėm shqiptar shprehet se vizita e kancelares gjermane nė Tiranė dhe nė rajon ėshtė me rėndėsi pėr marrėdhėniet dypalėshe por dhe vetė Ballkanin.Tė mėrkurėn e ardhshme kancelarja gjermane Angela Merkel pritet tė nis njė turne nė rajonin e Ballkanit. »»


Drafti i ri, pagė shtesė pėr punonjėsit e profesioneve tė vėshtira

Drafti i ri, pagė shtesė pėr punonjėsit e profesioneve tė vėshtira

09.06.2010 16:05 - Kategoria: Shqiperia

Drafti i ri, pagė shtesė pėr punonjėsit e profesioneve tė vėshtira


Jonida Tashi

Punonjėsit e profesioneve tė vėshtira do tė pėrfitojė njė pagė shtesė mujore. Ministria e Financave nuk ka pranuar tė ulė moshėn e daljes nė pension pėr minatorėt, pasi kjo do tė sillte prishje tė skemės sė sigurimeve, ndaj ėshtė gjetur si zgjidhje mėnyra e dhėnies sė pagesės shtesė, si kundėrpėrgjigje pėr tė plotėsuar kėrkesat e punonjėsve tė nėntokės. Kėshtu, pas protestave tė herėpashershme tė minatorėve, pėr tė ulur moshėn e daljes nė pension, Ministria e Ekonomisė ka hartuar njė projektligj tė ri, "Pėr trajtimin e veēantė tė minatorėve dhe punonjėsve tė tjerė qė kryejnė punė tė vėshtira". Sipas draftit tė ri, tė pėrgatitur nga Ministria e Ekonomisė, qė pret vetėm firmėn e kreut tė qeverisė, Sali Berisha, parashikohet qė mbi 3 mijė persona qė i pėrkasin 117 profesioneve tė vėshtira, edhe pse nuk do tė dalin mė herėt nė pension, mund tė pėrfitojnė pagesė shtesė mujore.
Pėrfituesit
Zėvendėsministri i Ekonomisė, Neritan Alibali, i pranishėm nė mbledhjen e djeshme tė Kėshillit Kombėtar tė Punės, ka sqaruar disa nga detajet e projektligjit tw ri, pwrfshirw edhe kategoritė pwrfituese. "Pėrfitojnė ata minatorė qė kanė mbi 15 vite punė nėn tokė, si dhe ata punonjės tė tjerė tė industrisė sė naftės e industrisė kimike, tė cilėt duhet tė kenw 26 vite pune dhe tė kenė paguar siguracion", - ka sqaruar zėvendėsministri i Ekonomisė, Neritan Alibali. Sipas tij, pagesa nuk do tė jetė mė e ulėt se pensioni minimal dhe jo mė e lartė se dy pensione tė tilla. Ndėrsa pėrsa i pėrket mėnyrės sė sigurimit tė parave, fondi pėr tė financuar pagesat shtesė nuk do tė jetė pjesė e buxhetit tė shtetit. "Pėr fondin do tė kontribuojnė punėdhėnėsit, punėmarrėsit, sindikatat dhe qeveria me 2 pėr qind tė rentės minerare", - u shpreh Alibali. Nė kategorinė e dytė tė punonjėsve qė do tė pėrfitojnė pagė shtesė pėr shkak tė vėshtirėsisė sė punės janė klasifikuar profesionet e naftėtarėve, tė cilėt, megjithėse kanė vėshtirėsi pune tė mėdha nuk mund tė pėrfitojnė trajtim tė veēantė. Njė tjetėr kategori punonjėsish qė do tė pėrfitojnė nga drafti i ri do tė jenė edhe ata tė industrisė kimike, tė cilėve, ekspozimi ndaj lėndėve tė ndryshme kimike u kanos disa rreziqe shėndetėsore. Zėvendėsministri i Ekonomisė, Neritan Alibali, ka siguruar se draft-ligji ka pėrfunduar dhe ėshtė dorėzuar pėr miratim nė Kėshillin e Ministrave. Sipas tij, nė tė janė pasqyruar edhe kėrkesat e sindikatave.
Mbledhja
Ministri i Punės, Spiro Ksera ka mbledhur dje Kėshillin Kombėtar tė Punės, nė tė cilin janė diskutuar disa ēėshtje qė kanė tė bėjnė me jetėn e punėmarrėsve si siguria dhe shėndeti nė punė, projektligji "Pėr profesionet e vėshtira" dhe barazia gjinore nė marrėdhėniet e punės. Ministri i Punės, nė funksionin e kryetarit tė kėtij kėshilli, u raportua dhe diskutua rreth rolit tė Inspektoratit Shtetėror tė Punės nė drejtim tė sigurisė e shėndetit nė punė, pas hyrjes nė fuqi tė ligjit nė shkurt tė kėtij viti, zbatimit tė ligjit "Pėr barazinė gjinore nė marrėdhėniet e punės" dhe, me kėrkesė tė pėrfaqėsuesve tė punėmarrėsve (sindikatave), projektligji "Pėr profesionet e vėshtira nė Republikėn e Shqipėrisė". Pėrsa i pėrket shėndetit nė punė, sipas kryeinspektores tė Inspektoratit Shtetėror tė Punės, Vikrita Ēuto, ėshtė bėrė progres nė drejtim tė forcimit tė kontrollit pėr sigurinė e shėndetin nė punė, ndėr tė cilat ajo veēoi rritjen e numrit tė inspektimeve nė vitin 2009 krahasuar me 2008-n, me 1304 mė shumė, nga tė cilat, 3 herė mė shumė inspektime nė subjekte qė paraqesin rrezikshmėri tė lartė pėr punėmarrėsit si: karriera, gaz, elektricitet etj. Mė tej ajo ka deklaruar se paralelisht ėshtė rritur edhe ndėrgjegjėsimi i sipėrmarrjes dhe kjo reflektohet edhe rritjen nė masėn 30%, vetėm nė 3 mujorin e parė tė vitit 2010, tė numrit tė mjekėve tė ndėrmarrjes. Nga ana e tyre, punėdhėnėsit, qė ishin tė pranishėm nė mbledhje kėrkuan qė aktet nėnligjore qė po pėrgatiten nė zbatim tė ligjit "Pėr sigurinė dhe shėndetin nė punė", para se tė kalojnė pėr miratim nė Kėshillin e Ministrave, tė konsultohen me grupet e interesit dhe, paralelisht, tė fillojė puna pėr pėrgatitjen e manualeve teknike pėr marrjen e masave tė sigurimit teknik pėr degė tė veēanta tė ekonomisė.

Tregu i punės, gratė paguhen 20% mė pak se burrat

Femrat shqiptare vazhdojnė tė jenė tė diskriminuara nė tregun e punės, jo vetėm nė pozicionet qė kanė, por edhe nė pagesė. Ndonėse prej tre vitesh kemi nė fuqi njė ligj "Pėr barazinė gjinore" ai ende nuk i ka dhėnė frytet e veta pėrsa i pėrket diskriminimit tė grave nė tregun e punės. Drejtoresha e Politikave tė Shanseve tė Barabarta nė Ministrinė e Punės, Alma Marku, thekson se pėrfaqėsimi i grave nė marrėdhėniet e punės ėshtė ende problematik dhe se ende gratė ndjehen tė diskriminuara nė pagė nė krahasim me burrat. "Sipas anketės sė forcave tė punės INSTAT 2008, rezulton se raporti i diferencės nė pagė sė femrave me meshkujt ėshtė 19,15%", - pohon Marku. Sipas saj, kjo diferencė nė pagė ndodh pasi pozicionet drejtuese dominohen nga meshkujt dhe shpėrblimet qė ata marrin janė shumė mė tė larta se tė grave. Me qėllim ndryshimin e situatės, ditėn e djeshme nė mbledhjen e Kėshillit Kombėtar tė Punės u prezantuan edhe disa rekomandime si: hartimi i rregulloreve tė ndėrmarrjeve lidhur me trajtimin e ēėshtjeve tė ngacmimit seksual nė marrėdhėniet e punės, ndėrhyrje nė legjislacionin e punės pėr kombinimin e pėrgjegjėsive familjare me pjesėmarrjen nė punė tė tilla si oraret fleksibėl pėr punonjėsit me pėrgjegjėsi familjare dhe leja prindėrore pėr baballarėt, etj.

Kėrkesat e minatorėve
Miratimi i Statusit tė Minatorit
Anulimi i vendimit pėr shtrenjtimin e energjisė, ujit tė pijshėm dhe telefonisė
Pėrmirėsimi i kushteve tė punės dhe pagave
Pėrfitime shtesė pėr kushtet e punės
Ulja e moshės sė pensionit deri nė 50 vjeē
Pėr punonjėsit qė kanė mbi 10 vjet punė, pensioni minimal tė jetė 25 mijė lekė
Rritja e pagave minimale pėr shkak tė vėshtirėsisė sė punės 9 Qershor 2010
Burimi: Gazeta Albania Sociale

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!