Total: (569,373)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
image

Imamėt e arrestuar shqiptarė i ēojnė ISIS'it ushtarė edhe nga burgu

Informacionet nga Italia, antiterrori nis verifikimet nė Tiranė Autoritetet shqiptare, qė merren me luftėn kundėr terrorizmit, po kryejnė disa verifikime tė personave qė kanė pasur kontakte me dy imamėt e vetėshpallur, Genci Ballėn dhe Bujar Hysėn, gjatė kohės qė ata kanė qėndruar nė burg, nga... »»


Arratisja e Admir Tafilit, zyrtari i PD kėrkoi lejen

Arratisja e Admir Tafilit, zyrtari i PD kėrkoi lejen

24.10.2010 16:24 - Kategoria: Shqiperia

Arratisja e Admir Tafilit, zyrtari i PD kėrkoi lejenTIRANE-Shteti pėrfshihet nė skandalin e arratisjes sė Admir Tafilit nga burgu i Lezhės. Ėshtė pikėrisht kryetari i Bashkisė sė Shkodrės, Lorenc Luka, i cili mė datė 27.09.2010 i ka kėrkuar burgut tė Lezhės qė t'u japė leje dy vėllezėrve Tafilaj, Gencit dhe Admirit. "Vėrtetim, me tė cilin vėrtetojmė se znj. Kimete Tafili ėshtė e sėmurė nė gjendje tė rėndė shėndetėsore, prandaj Bashkia Shkodėr i bėn kėrkesė Qendrės sė vuajtjes sė dėnimit Shėnkoll Lezhė, qė brenda mundėsive t'u jepet leje 5-6 orėshe dy djemve tė sė lartpėrmendurės, pikėrisht Admir Tafilit dhe Genc Tafilit.

Duke pritur nė pritje tė kėrkesės sonė, ju urojmė punė tė mbarė institucionit tuaj", shkruhet nė letrėn e firmosur nga Lorenc Luka. Madje dallohet qartė nė shkresė qė ka qenė Luka ai qė i ka kėrkuar sektorit juridik, sektorit tė policisė, sektorit pėr edukim dhe sektorit tė shėndetėsisė, "pėr veprim". Luka, pėrveēse mban postin e kreut tė Bashkisė sė Shkodrės, ėshtė njėkohėsisht nėnkryetar i Partisė Demokratike tė kėtij qyteti. Shkresa e nėnshkruar prej tij si dhe tė tjerat, janė depozituar pranė Prokurorisė sė rrethit tė Lezhės, e cila po heton pėr ngjarjen qė tronditi rėndė sistemin e burgjeve nė Shqipėri. I tė sė njėjtės datė me shkresėn e kryetarit tė Bashkisė sė Shkodrės, pra mė 27.09.2010, ėshtė edhe vėrtetimi qė doktoreshė Koleta Suma ka bėrė pėr sėmundjen e rėndė tė Kimete Tafilit. Nė shkresė thuhet ndėr tė tjera, se "sėmundja qė ka nėna e dy tė burgosurve, ka nevojė pėr praninė e tė gjithė familjarėve". Doktoreshė Suma nė shkresėn e saj nuk shprehet se sa urgjente ėshtė prania e familjarėve pranė zonjės Kimete Tafili dhe nuk jep asnjė afat se kur duhet tė jenė djemtė e saj nė spital. Njė shkresė tjetėr nga dosja e Prokurorisė sė Lezhės ėshtė certifikata familjare e dy vėllezėrve Tafili, marrė nė Gjendjen Civile tė Shkodrės. Ajo ėshtė marrė njė ditė mė vonė se dy shkresat e mėsipėrme, pikėrisht mė 28.09.2010. Shkresat nga institucionet e pushtetit lokal nė Shkodėr janė marrė tė gjitha nė pak ditė, pra 27/28 shtator, ndėrsa arratisja e Admir Tafilit, i liruar nga burgu sė bashku me tė vėllanė pėr njė leje 9-orėshe, ndodhi pasditen e 2 tetorit 2010.
Arratisja
Leja pėr dy vėllezėrit Tafili ėshtė dhėnė nga ora 09:00 e paradites deri nė orėn 18:00 tė pasdites. Admiri ishte dėnuar me 20 vjet heqje lirie, ndėrsa Genci me 25 vjet. Akuza ndaj Admirit ėshtė se ka marrė pjesė nė plagosjen e shefit tė krimeve tė Malėsisė sė Madhe, Prel Pjetrushajt mė 2001-in. Familja Tafili pretendon se ky zyrtar i policisė u ka vrarė kreun e familjes, Bahri Tafilin, si dhe u ka kėrcėnuar familjen. Genci ėshtė dėnuar edhe pėr vrasjen e drejtorit tė Policisė sė Shkodrės, Arben Zylyftari nė vitin 2000. Menjėherė pas arratisjes sė tyre mė datė 2 tetor ka reaguar dhe Drejtoria e Pėrgjithshme e Burgjeve.

Lidhje te tjeraVIDEO: Arratisja e Admir Tafilit, zyrtari i PD kėrkoi lejen
Burimi: Balkanweb Shqiperia

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!