Total: (607,669)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
policia

Sherr pėr ruajtjen e bagėtitė, dy gra kapen pėr flokėsh, pėrfundojnė nė spital

KLOS- Njė ngjarje e pazakontė ka ndodhur nė Klos, ku dy gra kanė pėrfunduar nė spital me lėndime pas njė sherri pėr motive banale. »»


Punonjesit Social, kerkojne hartimin e statusit ligjor

Punonjesit Social, kerkojne hartimin e statusit ligjor

16.04.2008 03:41 - Kategoria: Shqiperia

Punonjesit social i kane kerkuar ministrise se punes hartimin e statusit ligjor per ta si dhe hapjen e me shume vendeve pune ne sektorin shteteror. 

TIRANE- Punonjesit social i kane kerkuar Ministrise se Punes hartimin e statusit ligjor per ta si dhe hapjen e me shume vendeve pune ne sektorin shteteror. Kerkesa e tyre vjen ne diten boterore te punes sociale. Dhe me kete rast kryetarja e shoqates se punonjesve sociale te Shqiperis Eljona Kulluri sjell ne vemendje per strukturat shteterore rendesine dhe domosdoshmerine e hartimit te statusit ligjor per punonjesit social profesionist.
Gjate nje takimi organizuar me rastin e dites boterore te punonjesit social, ministri Punes Kosta Barka dhe ministria e integrimit Majlinda Bregu vune theksin te hapesirat qe duhet te krijojne strukturat shteterore ne punesimin e punonjesit social, duke mos qene ne te njejtin hap me prurjet ne kete sektor.
Ne Shqiperi regjistrohen rreth 1500 punonjes social profesionist te cilet gjejne mundesi praktikimi te profesionit te tyre vetem ne administrate shteterore dhe ne te shumten e rasteve ne organizata jo-fitimprurese.
(Besian Ajazi/news24)Burimi: Balkanweb Shqiperia

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

erland murraci
erland murraci
07.09.2010 12:33

punonjesit sociale jane vertete nje ure lidhesi mes popullit dhe administrades shteterore.nepermjet tyre shteti arrin te jete me afer problemeve qe ka shoqeria e gjere.prandaj dhe shteti duhet te hartoje nje status ligjor per to.
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!