Total: (607,843)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
image

Mesazhi i Merkel: Shqipėria ka shumė, shumė probleme tė mėdha

Merkel und SamarasPak ditė pėrpara se tė niset pėr njė vizitė nė Ballkanin Perėndimor, kancelarja gjermane Angela Merkel dha njė mesazh tė shkurtėr video. Tė gjitha vendet e Ballkanit Perėndimor kanė njė perspektivė anėtarėsimi nė BE, tha Merkel. Sipas saj, pavarėsisht vėshtirėsve, ka pėrparim. »»


Sarandė, ndėrpriten operacionet. Spitali s”ka gjak

Sarandė, ndėrpriten operacionet. Spitali s”ka gjak

17.01.2009 16:04 - Kategoria: Shqiperia

Mungesa e gjakut 0 negativ nė bankėn e gjakut tė spitalit tė Sarandės i ka rrezikuar jetėn njė 22 vjecareje. E reja ėshtė dėrguar urgjentisht drejt Tiranės, ndėrsa drejtori i spitalit i bėn apel qytetarėve tė dhurojnė gjak falas. 

SARANDE- Njė vajzė nga Saranda ka rrezikuar jetėn pasi spitali nuk kishte gjak, ndėrsa asnjė qytetar nuk i ishte pėrgjigjur apelit pėr tė dhuruar gjak falas. Jeta e 22 vjecares, e cila kishte grupin e gjakut 0 negativ, ka shpėtuar pasi u dėrgua me helikopter nė Qėndrėn Universitare nė Tiranė.

Drejtori i Shėndetit Publik se Sarandės, Arben Vogli, thotė se banka e gjakut ėshtė bosh dhe i bėjnė thirrje qytetarėve tė dhurojnė gjak pėr t”i ardhur nė ndihmė tė sėmurėve.

"Drejtoria e Spitalit Sarandė doli me njė thirrje publike, me njė kėrkesė pėr dhėnie gjaku nga donatorė falas pėr efekt tė kėtij operacion. Edhe sot qė po flasim banka e gjakut ėshtė pothuajse zero. Sensibilizimi i ipinionit ishte zero. Asnjė nuk u afrua pranė bankės sė dhurimit tė gjakut. I bėj thirrje tė gjithė qytetarėt qė tė afrohen pranė spitalit pėr tė dhuruar gjak I cili do tė jetė I nevojshėm pėr tė shpėtuar jetė njerėzish nesėr”- tha Vogli nė njė prononcim pėr NEWS24.

Sipas korrespondetit tė NEWS 24, spitali i Sarandės prej dis ditėsh nuk kryen ndėrhyrje kirurgjikale pėr shkak tė mungesės sė gjakut.

(s.g/NEWS24Burimi: Balkanweb Shqiperia

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!