Total: (606,526)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
policia-e-tiranes-1-300x225

Ndryshohen drejtuesit e komisariateve tė Tiranės, ja cilėt janė shefat e rinj

TIRANĖ-Ndryshohen shefat e komisariateve nė Tiranė. Kėshtu shef i Komisariatit numėr 1 emėrohet Agim Hoxha. Nė krye tė Komisariatit 2 ėshtė emėruar Artion Duka. Komisariatin numėr tre do e drejtojė Elton Alushi. Shef i Komisariatit numėr 6 ėhstė emėruar Gėzim Zhupa. »»


Tė pėrndjekurit, del lista e emrave pėr dėmshpėrblim

Tė pėrndjekurit, del lista e emrave pėr dėmshpėrblim

03.03.2009 22:04 - Kategoria: Shqiperia

"Gazeta Shqiptare" boton nė numrin e sotėm listėn me emrat e 72 personave tė ekzekutuar pėr motive politike nga ish-regjimi komunist, si dhe emrat e 1.370 tė tjerėve, tė pėrndjekur pėr bindjet apo veprimtarinė e tyre anti-qeveritare. 

TIRANE- Ministria e Financave ka publikuar emrat e 72 personave tė ekzekutuar pėr motive politike nga ish-regjimi komunist pas Luftės sė Dytė Botėrore, si dhe njė listė tė dytė, me emrat e 1.370 tė tjerėve, tė pėrndjekur pėr bindjet apo veprimtarinė e tyre anti-qeveritare, qė kanė kryer burgim, internim, etj. Tė gjithė ata, ose trashėgimtarėt e tyre, do tė pėrfitojnė dėmshpėrblim nga Buxheti i Shtetit, nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi. Sipas burimeve nga Ministria e Drejtėsisė, kanė dorėzuar dokumentacionin mbi 17.500 ish-tė pėrndjekur. Sipas ligjit ”Pėr dėmshpėrblimin e ish-tė dėnuarve politikė tė regjimit komunist”, nė rrethin familjar pėrfitues tė dėmshpėrblimit futen edhe vėllezėrit, motrat dhe nipėrit e ish-tė dėnuarit politik. Ka njė numėr tė madh ish-tė pėrndjekurish, qė ende nuk kanė arritur tė plotėsojnė e tė dorėzojnė dokumentacionin e tyre pėrkatės, qė pėrfshin datėn e hyrjes nė burg, tė daljes nga burgu, certifi katat pėrkatėse, etj. Pėr kėtė kategori, qeveria ka menduar tė shtyjė afatin kohor tė dorėzimit deri mė 1 korrik tė kėtij viti. Ēdo i dėnuar politik, pėr ēdo ditė vuajtjeje dėnimi tė kryer nė burg, spital psikiatrik, spital tė burgut, izolim nė hetuesi, nga data 30.11.1944 deri mė 1.10.1991,dėmshpėrblehet financiarisht nė masėn 2.000 lekė tė reja nė ditė. Pėr personat e internuar parashikohet njė skemė pensioni, e cila do tė rregullohet me vendim tė Kėshillit tė Ministrave. Nga kjo shumė, zbritet sasia e dėmshpėrblimit tė pėrfituar nga ligjet e mėparshme. Familjarėt e viktimave tė pushkatuar apo ekzekutuar me dėnim politik tė padrejtė, pėr vuajtjen dhe pėrndjekjen e tyre, pėrfi tojnė njė dėmshpėrblim fi nanciar tė barabartė me 8 vjet kompensim dėnimi me burgim. Dėmshpėrblimi financiar do tė depozitohet nė llogari bankare dhe tėrhiqet personalisht nga vetė ish-i dėnuari politik apo nga kujdestari i tij ligjor, kur ai ka humbur zotėsinė juridike pėr tė vepruar, apo nga familjari i viktimės sė ekzekutuar. Depozitat e ēelura janė tė vlefshme 3 vjet. Kur brenda 3 vjetėve, pranė bankės nuk paraqitet asnjė i interesuar, apo kur tė interesuarit nuk plotėsojnė kriteret e caktuara me ligj, llogaria transferohet nė Thesarin e Shtetit.
(s.g

Burimi: Balkanweb Shqiperia

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!

Komentime

kodi
kodi
23.01.2010 23:22

na silllni leket ooooooooooooooo
Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!