Total: (607,387)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Milan

Milan kėmbėngu pėr Romagnolin

Skuadra italiane Milan, ka kryer pėrforcimet e duhura nė fazėn e sulmit, ndėrsa prioritet tani ėshtė mbrojtja. Sipas mediave italiane prioriteti kryesor pėr fazėn defensive te Milani ėshtė mbrojtėsi i talentuar italian, Alessio Romagnoli i cili aktivizohet te Roma. »»


100 ushtrime pėr njė trup tė bukur

100 ushtrime pėr njė trup tė bukur

11.01.2011 16:03 - Kategoria: Sport

100 ushtrime pėr njė trup tė bukur


Fitnesi, sporti i trupit tė bukur, ka pushtuar botėn. Janė qindra mijėra persona jo vetėm nė botė, por dhe nė Shqipėri qė i janė pėrkushtuar me devotshmėri stėrvitjes sė ėmbėl tė muskujve, me synimin e krijimit tė trupit perfekt dhe pa dhjamė e tė kėrkimit tė rinisė sė pėrjetshme. Fitnesi fizik pėrfshin dy koncepte qė janė tė lidhura me njėra-tjetrėn: fitnesi i pėrgjithshėm (qė parakupton ushtrimet pėr tė pasur njė gjendje tė mirė shėndetėsore) dhe fitnesin specifik (njė detyrė e orientuar mbi bazėn e aftėsisė pėr tė performuar aspekte specifike tė sporteve apo okupimeve). Nė kryeqytet ka mbi 30 salla moderne me vegla tė kohėve tė fundit.

Stil jete

Nė vitet e mėparshme, fitnesi ishte pėrcaktuar rėndom si aftėsia dhe kapaciteti pėr tė kryer aktivitetet e ditės pas ndjerė lodhje. Tani, fitnesi nuk shihet mė si njė kompleks veprimesh tė karakterit fizik, por edhe si njė kėnaqėsi e tė kaluarit tė kohės sė lirė, duke ndryshuar stilin e jetės dhe ndikuar drejtpėrdrejt nė njė revolucion industrial nė ndėrtimin e pajisjeve tė pėrshtatshme nė funksion tė muskujve. Nė ditėt tona, fitnesi fizik ėshtė konsideruar si njė masė e aftėsisė sė trupit pėr tė funksionuar nė mėnyrė efikase dhe efektive nė punė dhe aktivitetet e kohės sė lirė, pėr tė qenė tė shėndetshėm, pėr t'i rezistuar sėmundjeve tė ndryshme dhe pėr tė pėrballuar disa situata emergjente. Duke iu referuar, njė programi tė pėrgjithshėm fizik fitnesi, mund tė dallohen gjashtė programe ushtrimesh me qėllime tė ndryshme: fitnesi kardiovaskulare, trajnimi fleksibėl, trajnimi i forcės sė pėrgjithshme, kalitja e muskujve, kompozimi i trupit dhe trajnimi i aftėsive tė pėrgjithshme. Gjithsesi, pėrveē kėtyre programeve me komponentė esenciale, ushtrimet bazohen nė programe individuale tė fokusuara nė aftėsitė specifik, moshėn e individit ose nė nevojat tė pėr njė shėndet tė mirė. Shumė e konsiderojnė fitnesin si me ndikim tė drejtpėrdrejtė edhe nė shėndetin mendor. Kjo e fundit paraqitet nė tekstet e librave si njė "trekėndėsh tė ndėrtuar mbi tri pika, tė cilat paraqesin fitnesin fizik, emocional dhe mendor". Fitnesi fizik mund tė parandalojė ose tė trajtojė shumė nga sėmundjet kronike tė njė jete tė pashėndetshme ose pėr shkak tė moshės. Tė punosh fitnes mund tė ndihmojė tė flesh mė mirė. Tė jesh i shėndetshėm ėshtė e rėndėsishme edhe nė aktivitetet fizike.

100 ushtrime

Fitnesi, sporti i trupit tė bukur, ka pushtuar botėn. Tė shumta janė botimet e revistat qė i kushtohen stėrvitjes sė ėmbėl tė muskujve, duke filluar qė nga ato qė reklamojnė "100 ushtrime pėr njė trup perfekt", e deri te "dieta e pjatės me fruta deti" tė patretur nė gjalpė, e ku karkalecat zėnė pjesėn e luanit, por tė shoqėruar me spec tė kuq e tė "qullur" me lėng limoni tė freskėt. Pesė komponentėt klasikė tė fitnesit janė fuqia muskulore, kalitja e muskujve, kompozimi i trupit, durimi kardiovaskular dhe fleksibiliteti. Gjithsesi, kėtyre u shtohen shpesh edhe fuqia e shpejtėsia. Pėrpara se tė ushtrohesh nė programe fitnesi ėshtė e kėshillueshme qė tė kryesh njė vizitė mjekėsore, pėrmes sė cilės mjeku do tė rekomandojė mė pas se pėr cilat ushtrime je i aftė tė kryesh. Trajneri personal luan njė rol tė dorės sė parė te individėt qė dėshirojnė tė ushtrohen. Shumė trajnerė personalė mund ta punojnė nė qendrat e fitnesit, por mund tė asistojnė edhe klientėt nė shtėpitė e tyre. Trajneri pėrveēse ekzekutimit tė ushtrimit mėsimor dhe instruktimit teknik tė tij, ndikon edhe nė motivimin e individit si pikė referimi.

Masa e trupit

Mbipesha ėshtė njė gjendje mjekėsore nė tė cilėn trupi i dhjamosur mund tė ndikojė nė shėndetin e individit, duke influencuar edhe nė reduktimin e jetėgjatėsisė ose rritur problemet shėndetėsore. Indeksi i masės sė trupit (ose anglisht Body mass index - BMI), ėshtė njė masė qė krahason peshėn dhe gjatėsinė, pėrcakton njerėzi si mė mbipeshė (paraobezė) nėse masa e BMI-sė sė tyre ėshtė midis 25 kg/m2 dhe 30 kg/m2, njė trup obez ėshtė mė i madh se 30 kg/m2.
Fundjava ėshtė koha e "pikut" tė sallave tė fitnesit. Pėrmes instruktorėve mund tė gjesh programe tė "dobėsimit nė 48 orė", pas njė pune stresuese nga e hėna deri tė premten. "Bėj ushtrime tė shtunėn dhe tė dielėn, duke bėrė kėrcime me litar, vrapime nė pistėn lėvizėse. Kompletoje ēdo ditė duke bėrė dy herė kėtė rit pėr tė djegur rreth 256 kalorie njė sesion prej 30 minutash". Nė fakt, ēdo ushtrim i karakterit fizik, edhe pse nuk mund tė konsiderohet njė ushtrim fitnesi i pastėr, gjithsesi ka njė ngjashmėri "amatore" me veprimit profesional. "Ulje-ngritjet", apo "pompat" nė zhargonin popullor zhvillojnė muskujt e gjoksit e tė shpatullave. Por edhe ecja e bazuar mbi duart rekomandohet shpesh pasi ndikon nė zhvillimin e muskujve tė pjesės sė shpinės. Shumė njerėz aplikojnė pėrdorimin e girave pėr tė ndėrtuar muskujt nė kushte shtėpie. Dhe kjo mund tė arrihet. Nėse nuk mund tė shkosh nė njė palestėr, ose nuk mund tė pėrballojė pėr tė marrė njė shumė apo ēmim tė caktuar, atėherė mund tė bėsh "fitnes shtėpiak" edhe me njė shtangė dore dhe njė stol. Nė fakt, ju mund tė punoni tė gjitha grupet e muskujve duke pėrdorur vetėm shtangė dore. Shtangat e dorės ofrojnė njė gamė tė rritur lėvizje dhe shumė mbingarkimi me muskujt dhe ndihmojnė nė njė ndėrtim njė ndėrtim jashtėzakonisht efektive tė muskujve tė gjoksit, tė parakrahėve, shpatullave. Tė rriturit mund tė rrisin aktivitetin e tyre deri nė 5 orė (300 minuta) ēdo javė me ushtrime intensive aerobike, ose nė dy ose mė shumė ditė nė javė nė tė gjitha grupet e mėdha tė muskujve (tė kėmbėve, vitheve, shpinės, barkut, gjoksit, shpatullave dhe krahėt), ose njė shėtitje prej 2 orėsh e 30 minuta (150 minuta) njė aktivitet tė moderuar intensiteti aerobik. Badibildingu nuk ėshtė njė sport si futbolli, volejbolli apo diēka tjetėr, qė tė mjafton talenti pėr tė shkėlqyer, pėrpos edhe pėrgatitjes fizike. Badibildingu ėshtė njė sport qė kėrkon njė regjim tė fortė, absolutisht tė ashpėr dhe aspak neglizhues. Kėrkon njė kronometrim tė regjimit tė gjumi, dietės dhe stėrvitjes. Ushtrimet ndahen nė aerobike dhe anaerobike, qė do tė thotė se ka ushtrime force, por dhe vrapimi, apo jo. Ka njė dallim midis njė njeriu qė merret me fitnes dhe njė tjetri qė merret me badibilding. Badibildingu ėshtė shkalla me e lartė e fitnesit, ėshtė shumė profesional, pasi merr me shumė ngarkesė. Janė tė njėjtat vegla ku ushtrohesh. Badibildingu ėshtė mė i egėr, mė strong.
27 Dhjetor 2010
Burimi: Gazeta Albania Sport

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!