Total: (607,725)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
image

LE- A mund tė kualifikohet Shkėndija nė raundin e dytė, ja ēka mendojnė gazetarėt sportivė

Shkėndija e Tetovės ka gjasa pėr tu kualifikuar nė raundin e dytė eliminator tė Ligės sė Evropės. Kėshtu mendojnė disa nga gazetarėt sportivė nė Maqedoni, tė cilėt e kanė ndjekur ndeshjen e parė nė Shkup. »»


Ushtrime pėr trup tė pėrsosur

Ushtrime pėr trup tė pėrsosur

23.08.2011 00:05 - Kategoria: Sport

Ushtrime pėr trup tė pėrsosur

Nėse ende keni probleme me dukjen e trupit tuaj, ja disa kėshilla qė do tu ndihmojnė tė shkėlqeni nė plazh nė kėtė fundverė.

Lėvizni
Para shkuarjes nė plazh, bėhuni tė lėvizshėm! Lėvizja ėshtė sikurse vėnia e parave nė llogarinė kursyese. Harrojeni veturėn dhe jepni pėrparėsi biēikletės ose kėmbėve tuaja.

Pompat
Pse tė humbni kohė dhe t'i stėrvitni muskujt me grupe? Pompat janė klasikė e pėrhershme kur bėhet fjalė pėr formėsimin e trupit, ndėrsa njėkohėsisht nxisin aktivitetin e disa muskujve: muskujt e krahėve, supeve, gjoksit barkut dhe prapanicės.

Litari pėr kėrcim
Litari pėr kėrcim ofron trajnim tė tė gjitha grupeve muskulore: forcon kėmbėt, prapanicėn, ndėrsa duart dhe supet bėhet tė forta. Domosdoshmėrisht nxehuni mirė para ushtrimeve dhe tėrhiquni pastaj.

Hedhja
Padyshim qė sė paku njėherė e keni bėrė hedhjen. Qėndroni nė pozitė tė drejtė, duart vendosni nė ije dhe me kėmbėn e djathtė bėni njė hap pėrpara. Kėmbėn e majtė afrojani tė djathtės dhe bėjeni hedhjen tjetėr tė fuqishme, kėsaj radhe pikėrisht me kėmbėn e majtė.

Asgjė pa galiēet
Nėse dėshironi kėmbė tė holla pa celulit dhe prapanicė tė fortė, asgjė nuk do tė arrini pa galiēet . Filloni me ato qė realizohen pranė murit, ndėrsa me kalimin e kohės kaloni nė galiēet klasike. Kur t'i forconi kėmbėt mjaftueshėm, nga tė qėndruarit galiē kėrceni nė ajėr dhe uluni sėrish.

Ushtrime pėr bark tė rrafshėt
Nėse duhet tė largoni shtresat yndyrore, filloni me trajnimin nė intervale- ushtrime tė shkurta me intensitet tė fuqishėm, tė cilat do tė nxisin lirimin e adrenalinės (hormonit qė e angazhon trupin nė shkrirjen e yndyrės).

Dhe mos harroni: Vėshtirė se do t'i arrini kėto rezultate nėse nuk ushqeheni si duhet. Zvogėloni konsumimin e kalorive dhe shtoni shpenzimin tyre- shumė shpejtė do tė shihni se mundimi u ėshtė shpaguar. Kushtoni mė shumė vėmendje proteinave dhe fibrave ushqyese, tė cilat mund ta ngadalėsojnė tretjen. Nė kėtė mėnyrė njė kohė mė tė gjatė do tė ndiheni tė ngirė dhe nuk do tė keni ndjenjėn e urisė.

Burimi: Telegrafi Fitness

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!