Total: (606,453)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Facebook1

Facebook photo uploader i ri pėr iPhone!

Me njėupdatetė vogėlrrjet Facebook do tė rinovojė shfaqjen e ikonės sė "bashkėngjitjes" nė aplikimin e tij pėriPhones. »»


Mjekėsi, sėmundja e tiroideve dhe terapia e duhur!

Mjekėsi, sėmundja e tiroideve dhe terapia e duhur!

07.09.2011 22:05 - Kategoria: Teknologjia

Mjekėsi, sėmundja e tiroideve dhe terapia e duhur!SHBA- Shumica e sėmundjeve tė tiroideve trajtohet me terapi mjekėsore dhe vetėm njė pjesė e vogėl kėrkon ndėrhyrjen e njė kirurgi. Kur lind nevoja pėr bisturi, duke pėrdorur teknikat mė tė reja tė teknologjisė ne mund tė minimizojmė shenjat nė qafė, dhe pėr mė tepėr tė limitojmė nė maksimum rrezikun e prekjes sė kordave vokale.

Patologjitė mė tė pėrhapura pėrfshijnė hipotiroidismin (reduktimin e sekrecioneve tė hormoneve tė teroideve), hipertiroidismin (e kundėrta, pra njė prodhim tė tepėrt tė hormoneve) dhe nyja malinje apo e mirė (zgjerimi i qafės qė mund tė zhvillohet vetėm nėn fyt). Shkallė tė ndryshme tė hypertiroidismit dhe hipotiroidismit janė gjetur nė 5-8 pėr qind tė grave dhe 1-3 pėr qind e burrave, ndėrsa nyjet janė tė pranishme e 5-10 pėrqind tė njerėzve.

Trajtimi i hipoteriodismit ėshtė i bazuar nė administrimin dhe trajtimin e hormonit tė teroideve tė pacientėve, ndėrsa hyiperteroidismi pėrballohet nėpėrmjet medikamenteve tė cilat pengojnė sintezėn e tepėrt tė hormoneve. Pėr fat tė keq, shėrimi pas trajtimit me barna kundra teroideve ndodh vetėm nė rreth njė tė tretat e pacientėve.

Trajtimi tjetėr efektiv i hiperteroidismit ėshtė i ashtuquajturi radio-metabolike, qė vepron kundrejt efekteve tė dėmshme tė rrezatimit qė ndikojnė nė qelizat tiroide. Ky trajtim rekomandohet pėr pacientėt me hipertiroidisėm tė vazhdueshėėm ose tek ata pacientė qė paraqesin kundrejt trajtimit tė ilaceve anti teroideve alergji tė mėdha

Eliminimin e gushės endemike dhe manifestime tė tjera tė parandalimit pėr shak tė mangėsisė sė jodit arrihet, pėrmes miratimit tė programeve iodoprofilassi. Ndėrhyrja kirugjikale rekomandohet kur gusha ėshtė e madhe dhe voluminoze dhe pėrfshin edhe ezofagun.

Sė fundi, prania e nyjeve tė teroideve nuk ėshtė nė vetvete tregues absolut pėr nderhyjr kirurgjia, por ndėrhyrja ėshtė e pėrshtatshme nė qoft se madhėsia e nyjes ėshtė mė e madhe se 4 cm ose rritet nė kursin e trajtimit mjekėsor.

Trajtimi kirurgjik e ėshtė e nevojshme dhe e detyrueshme nė rastet e dyshimeve pėr kanceri nė tiroide dhe duhet tė pasohet nga terapi hormonale pėr tė korrigjuar hyoteredoismit.

KIRURGJIA
Pėr ata qė duhet t'i nėnshtrohet njė operacioni, sot ekzistojnė teknika minimalisht invazive dhe instumente tė reja teknologjike tė cilat bėjnė tė mundur minimizimin e komplikacioneve apo shkurtimin e efetkeve pas kirurgjikale

MIVAT
Ėshtė njė procedurė qė pėrfshin njė prerje tė vogėl tė gushės, pak mė shumė se njė inē, dhe pėr kėtė arsye mbart njė prerje tė vogėl. Nė sajė tė pėrparimeve teknologjike, atėherė, pėrdorimi i bisturisė me ultratinguj redukton dėmtimin potenciale pėr zėrin e pacientit pas operacionit.
(e.m
Burimi: Balkanweb Teknologjia

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!