Total: (508,193)

Lajme

... arkiva informative
Skip NavigationArtikulli i Perzgjedhur
Pas Android, Samsung  ka gati telefonin me sistem Tizen

Pas Android, Samsung ka gati telefonin me sistem Tizen

Tizen, sistemi operativ, nėn firmėn e Samsung do tė jetė protagonist kėtė verė, me tė paktėn dy smartphone, ndonėse Android, sistemi i Google do tė jetė gjithsesi nė pėrdorim nė smartphone dhe tablet tė kompanisė koreanojugore. »»


Yndyrat e shėndetshme mund ta mbrojnė trurin nga plakja

Yndyrat e shėndetshme mund ta mbrojnė trurin nga plakja

19.03.2012 23:12 - Kategoria: Teknologjia

Ngrėnia e ushqimit tė pasur me acidet yndyrore omega-3, yndyrat e shėndetshme tė cilat gjenden me bollėk nė peshkun e yndyrshėm si salmoni - mbron nga plakja e parakohshme e trurit dhe problemet me kujtesė nė moshėn e mėvonshme, theksohet nė studimin e publikuar nė revistėn "Neurology", transmeton Koha Ditore.

Peshku tashmė njė kohė tė gjatė e ka pasur reputacionin e "ushqimit pėr tru". Hulumtimi i ri, megjithatė, pėr herė tė parė lidhė nivelet e acideve yndyrore omega-3 nė gjak me tkurrjen e trurit, humbjen e lehtė tė kujtesės, dhe rėnien nė funksionet kognitive, tė cilat janė tė lidhura me rrezikun e rritur nga zhvillimi i sėmundjes sė Alzheimerit dhe format tjera tė dementias.

Nė hulumtim kanė marrė pjesė 1.575  njerėz tė moshės 58 deri 76 vjeēare tė cilėt i janė nėnshtruar skenimit tė trurit dhe testimeve tė ndryshme tė funksioneve mentale. Krahasuar me njerėzit me nivelet mė tė larta tė omega-3 nė gjak, meshkujt dhe femrat me nivelet mė tė ulėta ishin mė tė dobėt nė testet e kujtesės vizuale dhe gjykimit abstrakt.

"Sa mė tė ulėta kanė qenė acidet yndyrore omega-3, mė tė dobėta ishin edhe rezultatet", ka thėnė autori, Zaldy Tan, hulumtues i sėmundjes sė Alzheimerit nė Universitetin e Kalifornisė. "Kemi marrė parasysh moshėn e pjesėmarrėsve, gjininė, edukimin, indeksin e masės trupore, pirjen e duhanit, etj., dhe madje edhe pas kėsaj, lidhja ka ekzistuar akoma."

Studimet e mėparshme kanė zbuluar lidhje tė ngjashme nė mes acideve yndyrore omega-3 dhe dementias, por ato janė bazuar nė hulumtimet pėr ushqim, nė tė cilat pjesėmarrėsit janė lutur qė tė kujtohen se ēka kanė ngrėnė nė njė javė apo muaj tė caktuar, por metodat e tilla kanė qenė shumė tė pasakta. Testet e gjakut, nga ana tjetėr, tregojnė saktė se sa yndyra tė shėndetshme ka absorbuar trupi i ndonjė personi.

Truri mė i vogėl nuk duhet domosdoshmėrish tė jetė arsye pėr t'u brengosur, sepse truri zvogėlohet nė mėnyrė natyrale me moshė. Por, pjesėmarrėsit e hulumtimit me nivelet mė tė ulėta tė acideve yndyrore omega-3 kanė pasur vėllimin e trurit me masė tipike pėr njerėzit dy vjet mė tė moshuar. Ndėrsa nė testet kognitive, nė ndėrkohė, rezultatet e tyre mesatare pėrkojnė me tė atyre gati tre vjet mė tė vjetėr.

Pėrveē kėsaj, njerėzit me nivelet e ulėta tė acideve yndyrore omega-3 zakonisht kanė grupime mė tė mėdha tė materies sė bardhė nė trurin e tyre. Hipertensioni i kėsaj materie tė ashtuquajtur e bardhė ėshtė e lidhur me rrezikun mė tė madh nga dementia dhe sulmi nė tru. Rezultatet nuk nėnkuptojnė qė njerėzit duhen menjėherė tė shkojnė tė blejnė peshk apo tė vrapojnė nė shitore pėr tabletat omega-3.

Udhėzimet dietike rekomandojnė 227 g fruta deti nė javė pėr parandalimin e sėmundjeve tė zemrės. (Farat e lirit dhe arrat po ashtu janė burime tė shkėlqyeshme tė acideve yndyrore omega-3.)  Tan thotė qė tė dhėnat janė "me siguri adekuate" pėr shumicėn e njerėzve, edhe pse pėrmend qė hulumtimet duhen tė vėrtetojnė se cila ėshtė sasia normale dhe e shėndetshme e acideve yndyrore omega-4 nė qarkullim tė gjakut.

Duket qė ajo qė ėshtė e mirė pėr zemėr, ėshtė e mirė po ashtu edhe pėr tru. "Shėndeti kardiovaskular ėshtė i lidhur me shėndetin kognitiv", ka thėnė Brian Appleby, psikiatėr nė qendrėn pėr shėndetin e trurit  Lou Ruvo Centre nė Cleveland Clinic. "Ky studim forcon nevojėn pėr t'ua thėnė kėtė njerėzve."
 

Burimi: Koha Ditore Interneti

Artikullin origjinal mund ta lexoni ketu

lajme.parajsa.com


Komentoni artikullin

Emri:
E-Mail:
Komenti:
Kodi:

* Mesazhi juaj do aprovohet shume shpejt nga stafi yne!Te gjitha materialet e publikuara ne kete faqe permbajne burimin e tyre si edhe adresen e artikullit origjinal, ne kete menyre ruhet dhe respektohet e drejta e autoreve perkates, paraqitja e tyre ne faqen tone eshte thjesht informativ, per perdorimin e ketyre materialeve ju lutemi kontaktoni autoret perkates!